تبلیغات
تکنولوژی و هرچی که دلت بخواد! - تاثیر زندگی در آپارتمان بر روان انسان
 
تکنولوژی و هرچی که دلت بخواد!
اینجا همه چی درهمه!!!!
درباره وبلاگ


این وبلاگ در تاریخ 4/5/89 به دست پیمان امیرزادگان تاسیس شده . به امید این که اوقات فراغت ایرانیان را پر کند.

مدیر وبلاگ : پیمان امیرزادگان
نتایج یک تحقیق در کشور ضمن اشاره به ابعاد زیست‌محیطی و فرهنگی اجتماعی سکونت در برج‌های بلند، آشکار کرده است که چگونه فضاهای باز و سبز در مجتمع‌های مسکونی، نقش آسیب‌زدایی برای ساکنان داشته و بر سلامت روحی و روانی آنها موثر است.
Amir Pourmand (6 of 30).jpg
به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، فضاهای مسکونی و معماری داخلی و بیرونی آنها عمری به درازای عمر انسان دارند و اکثر اوقات انسان‌ها در این محیط سپری می‌شود.

خانه و محله برای انسان حکم مبدأ عالم را دارد. بر اساس قانون تاثیرپذیری پدیده‌ها از همدیگر، می‌توان ادعا کرد پدیده‌های سلامت ساکنان و کیفیت فضاهای باز و بسته بین ساختمان‌های مسکونی با یکدیگر مرتبط هستند.

یک تحقیق در کشور به بررسی عناصر تشکیل‌دهنده فضاهای عمومی باز شهری و تاثیر آن بر کیفیت روابط بین شهروندان و نیز رابطه زندگی سالم با کیفیت فضای باز شهری و واحدهای همسایگی پرداخته است.

در این پژوهش با اشاره به تحقیقات به عمل آمده در زمینه مجتمع‌های مسکونی و اینکه برخی معیارها به صورت مستقیم بر سلامت روحی و روانی تاثیر می‌گذارند، توضیح داده شده است که معیارهای موثر در کیفیت فضاهای همسایگی و به‌طور کلی در فضاهای باز مجتمع‌های مسکونی شامل ابعاد زیست محیطی مجتمع‌های مسکونی ( میزان فضای سبز در مجموعه، میزان آلودگی هوا و آلودگی صوتی و غیره)و ابعاد اجتماعی و فرهنگی مجتمع‌های مسکونی آپارتمانی (امنیت و حفاظت همسایگی، سلامت و مشارکت ساکنان در اداره محیط و تعاملات اجتماعی در این مجموعه‌ها) است.

ابعاد زیست محیطی مجتمع‌های مسکونی

این تحقیق در ادامه به مهمترین اثرات فضای سبز شهرها یعنی کارکرد زیست محیطی آنها می‌پردازد: مجموعه تاثیرات زیست‌محیطی فضای سبز عبارتند از کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، تولید اکسیژن و جذب دی‌اکسید کربن،‌ کنترل تشعشعات و بازتاب نور، کنترل باد، زیبایی آفرینی،‌ایجاد سایه،‌ چشم‌انداز و تلطیف هوا.

علاوه بر تاثیرات فوق فضای سبز در کیفیت زندگی و سلامت روحی روانی ساکنان محیط‌های مسکونی و در همسایگی آنها نیز دخالت دارد.

کیفیت محوطه‌سازی می‌تواند در شادی بخشی و سلامت روانی و کاهش فشار روحی و تنش استفاده‌کنندگان که در محیط ساکن هستند تاثیرگذار باشد و باید در طراحی ها به این موضوعات توجه شود.

تاثیر طبیعت بر سلامت ساکنان

بر اساس نتایج این تحقیق، دسترسی فیزیکی یا بصری به فضاهای باز و طبیعت از معیارهای کیفیت ساختمان و مسکن محسوب می‌شود. اگر طرح معماری امکان دسترسی به نور و تهویه طبیعی را تامین کرده و چشم‌انداز طبیعی و سبز را در معرض دید و استفاده قرار دهد، در تامین سلامت موثر خواهد بود. پیوند عناصر طبیعی مانند آب و پوشش گیاهی با ساختمان و محیط اثرات مثبت روانی بر ساکنان دارد. وجود درختان در فضاهای مجاور مجتمع های مسکونی به افزایش مناسبات دوستانه و همسایگی کمک می‌کند.

از جمله نکات مورد اشاره در این پژوهش آن است که وجود پنجره‌هایی با چشم‌انداز پوشش گیاهی و فضای سبز در ساختمان‌های مسکونی در مقایسه با چشم‌انداز اراضی بایر، کارکرد شناختی کودکان را ارتقا داده و از سوی دیگر اثرات زیانبار نور مصنوعی مانند نور نمایشگرها و لامپ‌های روشنایی نیز در مطالعات مختلف به اثبات رسیده است.

طبق تحقیق انجام شده، ساختمان‌های بلند، ساکنان خود را از محیط طبیعی جدا می‌کنند و در برج‌های مسکونی فقدان فضای سبز و نداشتن مقیاس انسانی به بیرون اگرچه در نگاه اول جذاب است، اما در دراز مدت به مشکلات رفتاری و حرکتی منجر شده و اختلالات عصبی ناشی از عدم ارتباط صحیح با محیط بیرونی را موجب می‌شود.

این تحقیق تاکید می‌کند: سکونت در برج‌های مسکونی به دلیل کاهش فعالیت‌های روانه انزوای اجتماعی را در کودکان به دنبال می‌آورد.

همچنین با توجه به موارد یاد شده، فضاهای مسکونی طبیعت‌گرا، مانند چشم‌اندازها،‌ مناظر و بوستان‌های شهری و محلی، کمربندها و حومه سبز،‌ فضاهای ورزشی و کوچه‌ها باغ‌های شهری، همگی فرصتی برای ارتباط ساکنان با طبیعت ایجاد کرده و بنابراین در سلامت آنها تاثیر قطعی دارند.

از دیگر موارد به دست آمده در این تحقیق آن است که پیاده‌محوری در مجتمع‌های مسکونی به عنوان ابزاری برای فعالیت‌های فیزیکی و تامین سلامت پیشی‌بینی می‌شود. همچنین می‌توان گفت تک تک اجزای خانه و مجتمع‌های مسکونی در سلامتی ساکنان موثر بوده و ضروری است میزان و چگونگی تاثیر اکثر عناصر شکل‌دهنده مجتمع‌ها در سلامتی ساکنان مورد بررسی قرار گیرد؛ از جمله زمینه پیاده‌روی و مقدار پیاده‌روی که محوطه هر مجتمع مسکونی می تواند به وجود آورد.

این پژوهش با تاکید بر اینکه سلامت در دهه اخیر بسط یافته و نظریه‌های متفاوتی در مورد آن مطرح شده است از جمله این نظریه‌ها به نظریه بهبود تنش اولریک اشاره می‌کند که معتقد است مناظر طبیعی در کاهش میزان تنش تاثیر دارند؛ در حالی که برخی مناظر ساخته شده نه تنها از ایجاد تنش ممانعت نمی‌کنند بلکه می‌توانند خود سبب تنش شوند. ترجیحات مردم از مناظر نیز بر این موضوع تاکید می‌کند که مناظر طبیعی از کیفیتی برخوردارند که ارضاءکننده نیازهای بیولوژیکی انسان هستند. ارتباط فطری انسان با طبیعت سبب می‌شود تا برخی تماس‌ها با دنیای طبیعی به طور مستقیم بر سلامتی تاثیر بگذارند.

ابعاد اجتماعی و فرهنگی مجتمع‌های مسکونی

امکانات کالبدی و تراکم جمعیتی مناسب برای برقراری ارتباط بین گروه‌های مختلف سنی، تعامل اجتماعی و فعالیت‌های جمعی در محدوده توانایی‌های افراد استفاده‌کننده مورد بررسی قرار می‌گیرد. تعداد افراد ساکن و تعداد افراد استفاده‌کننده از هر وسیله یا پدیده در محیط های مسکونی یا به عبارت دیگر تخصیص امکانات کافی هماهنگ با جمعیت ساکن در محله‌های مسکونی می‌تواند در تنظیم برخوردهای اجتماعی افراد موثر باشد.

این تحقیق تاکید می‌کند که اشخاص رابطه فردی و اجتماعی خود را با فضا و عناصر و اجزای آن مشخص کرده و به استفاده از آنها می‌پردازند. بنابراین چنین به نظر می‌رسد که باید در طراحی مجتمع‌های مسکونی همسو با کیفیت بخشی به روابط اجتماعی ساکنان عمل شود. از دیگر موارد دارای اهمیت در این زمینه، خوانایی فضاهای همسایگی است که تصویری شایسته از محیط به شخص و به نوعی به وی احساس امنیت می‌دهد. این بدان معناست که خوانایی فضا و امنیت توامان رخ می‌دهد و در طراحی‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

از دیگر یافته‌های این پژوهش می توان به این موضوع اشاره کرد که تعاملات اجتماعی در محیط‌های جمعی و همسایگی با مبلمان شهری هم در ارتباط است. با مبلمان شهری می‌توان نوع و میزان رابطه بین ساکنان واحدهای مسکونی را تغییر داد. طراحی و اجرای مکان‌های مناسب برای نشستن در فضاهای باز مسکونی سبب ایجاد جذابیت و استقرار فعالیت‌های مختلف در این فضاها می‌شود. این فعالیت‌ها آنقدر حیاتی است که قابلیت دسترسی به امکانات مناسب نشستن یا نبود این امکانات را باید به عنوان یکی از مهمترین عوامل لازم برای ارزیابی کیفیت فضاهای عمومی مورد توجه قرار داد.

این تحقیق نتیجه‌گیری می‌کند که نحوه ایجاد ارتباط بین واحدهای مسکونی و فضای باز و سبز بر شفابخش بودن فضا برای ساکنان نقش داشته و هرچه فضای باز سبزتری در اختیار ساکنان مجتمع‌های مسکونی در اختیار باشد میزان آسیب‌های روانی و تنش‌زا در استفاده‌کنندگان کاهش می‌یابد.
نوع مطلب : سلامت، 
برچسب ها : تاثیر زندگی در آپارتمان بر روان انسان، آپارتمان نشینی، مضررات آپارتمان نشینی،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 12 آذر 1397 13:29
Thanks for every other excellent article. The place else may just anyone get that kind of information in such
a perfect method of writing? I've a presentation subsequent week,
and I'm on the search for such information.
پنجشنبه 22 شهریور 1397 03:47
My name is Jerry Mike from the United States.
یکشنبه 11 شهریور 1397 15:34
My name is Jerry Mike from the United States.
پنجشنبه 25 مرداد 1397 03:28
Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?

I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless
think of if you added some great images or videos to give your posts more,
"pop"! Your content is excellent but with pics and
video clips, this website could certainly
be one of the best in its field. Wonderful blog!
دوشنبه 20 فروردین 1397 11:03
Can you imagine Microsoft underneath the tutelage of somebody
besides Bill Gates throughout its large-scale growth within the 1980s and '90s?
دوشنبه 20 فروردین 1397 11:03
Even if you are already married or engaged a classy ring is way appreciated and all the time a welcomed reward.
دوشنبه 20 فروردین 1397 03:06
They're impressed primarily from the precise object and then sometimes by friends or conversations within the steampunk neighborhood too.
سه شنبه 14 فروردین 1397 13:51
Rings are the traditional reward to engrave you probably
have a certain special message to convey. The addition of gold makes it expensive.
دوشنبه 13 فروردین 1397 19:50
The impact of sporting gold may be in comparison with these benefits attained
by the individuals who do meditation and comply with other enjoyable techniques.
دوشنبه 13 فروردین 1397 17:17
Have actually been taking little over a month.
یکشنبه 6 اسفند 1396 23:42
سلام! من می توانستم سوگند یاد کنم که من در این وبلاگ هستم
پیش از آن، اما بعد از گذراندن چند پست، متوجه شدم که این برای من تازه است.
با این حال، من مطمئنا خوشحال هستم که آن را کشف کردم و من نشانه گذاری خواهم شد
آن را و چک کردن اغلب!
شنبه 1 مهر 1396 17:27
The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to
see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My
apple ipad is now destroyed and she has 83
views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!
چهارشنبه 8 شهریور 1396 01:29
Write more, thats all I have to say. Literally,
it seems as though you relied on the video to make your point.
You definitely know what youre talking about, why
waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving
us something enlightening to read?
پنجشنبه 2 شهریور 1396 15:26
Hi there to all, the contents present at this site are in fact awesome for people experience, well,
keep up the good work fellows.
دوشنبه 16 مرداد 1396 17:01
I used to be able to find good info from your content.
یکشنبه 15 مرداد 1396 15:11
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished
to say that I've truly enjoyed surfing around your blog posts.

After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!
چهارشنبه 28 تیر 1396 23:40
This is very interesting, You're a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking more of
your excellent post. Also, I have shared your website in my social networks!
چهارشنبه 28 تیر 1396 21:46
Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords
but I'm not seeing very good success. If you know of any please share.
Thanks!
دوشنبه 26 تیر 1396 22:43
Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long
comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!
یکشنبه 4 تیر 1396 21:29
ریشه از خود نوشتن در حالی که
ظاهر شدن مناسب در آیا نه حل و فصل خوب با
من پس از برخی از زمان. جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن اما فقط برای کوتاه در حالی
که. من هنوز کردم مشکل خود را با جهش در مفروضات و یک ممکن است را خوب به پر کسانی که معافیت.
که شما در واقع که می توانید انجام من می
قطعا تا پایان در گم.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 20:06
Hi there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would
be ok. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
دوشنبه 21 فروردین 1396 22:57
Your style is really unique compared to other folks I've read stuff from.
Thank you for posting when you have the opportunity,
Guess I'll just bookmark this web site.
یکشنبه 20 فروردین 1396 23:07
It's amazing to pay a quick visit this website and reading
the views of all friends regarding this paragraph,
while I am also zealous of getting familiarity.
یکشنبه 13 فروردین 1396 10:45
each time i used to read smaller content which also clear their motive, and that is also happening with
this article which I am reading now.
جمعه 11 فروردین 1396 10:23
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
relied on the video to make your point. You definitely know what
youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your
site when you could be giving us something informative to read?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :